Kuidas noori lugema meelitada?

2016. aasta suveseminari grupitöö teemaks oli noorte lugemus ja kuidas noori lugema meelitada, motiveerida, kuidas lugemist populariseerida. Selleks pidi iga grupp välja mõtlema mõne ürituse, rakenduse või muu toreda sündmuse, mida kooliraamatukogus läbi viia saaks ning mis ennekõike keskenduks lugemisele.

Järgnevalt toomegi teie ette need vahvad plakatid, mis selle grupitöö raames valmisid. Plakatid peaksid sisaldama kogu vajalikku baasinfot, et soovi korral üritus oma raamatukogus läbi viia või vähemalt hulganisti inspiratsiooni ammutada.

  1. Kino raamatukogus koos põnevate lisadega

 

 

 

 

 

 

 

2. Luulevõistlus

 

 

 

 

 

 

 

3. Soovita sõbrale raamatut

 

 

 

 

 

 

 

4. Kirjandusteemaline orienteerumine

 

 

 

 

 

 

 

5. Äpi-põhine orienteerumine

 

 

 

 

 

6. Raamatuseljaluule

 

 

 

 

 

 

 

7. Keeleteatejooks

 

 

 

Posted in Määratlemata | Leave a comment

Suveseminar 2017 Viljandimaal

ERÜ kooliraamatukogude sektsiooni suveseminar 2. – 4. august 2017

„Kooliraamatukoguhoidjad muutuvas digituules“

02.08 kolmapäev

10. 00 Kogunemine Viljandi Linnaraamatukogus

10.30 Suveseminari avamine

10.45 „Digitemaatika laste- ja noortekirjanduses + 2016. aasta parimad lasteraamatud“
           Epp Raudsepp, Viljandi Linnaraamatukogu laste- ja noortetöö spetsialist

12.00 Lõuna

13.00 “Viljandi lood ja legendid”
Heiki Raudla, pedagoog ja kirjanik

15.00 Heimtali raamatukogu ja mõisakooli külastus

16.30 Heimtali koduloomuuseumi külastus
Anu Raud, kunstnik ja Kunstiakadeemia emeriitprofessor

18.30 Õhtusöök

19.30 Sõit ööbimiskohta Abja-Paluojal

03.08 neljapäev

8.00 Hommikusöök

9.00 Töötuba arvutiklassis: Kahoot
Laido Valdvee, Viljandi Jakobsoni kooli õppejuht ja haridustehnoloog

10.30 Töötuba arvutiklassis: Plakati kujundamine
Keijo Koort, Abja Gümnaasiumi infojuht

12.15 Lõunasöök

13.30 Töötuba arvutiklassis: Virtuaalsed vidinad
Kadri Haavandi, Pärnu Ülejõe Põhikooli raamatukogu juhataja

14.30 Töötuba arvutiklassis: Pressiteate koostamine
Margus Haav, ajaleht Sakala reporter

15.30 Abja Gümnaasiumi raamatukogu külastus

16.00 Lõunapaus

16.30 Väljasõit Kõppu

17:00 Kõpu mõisakooli külastus

18:00 Õhtusöök

19.00 Sõit Abja-Paluojale

20.00 “Mulgiaabits ja sõnastik”
Alli Laande, Mulgimaa kultuuri tutvustaja ja edendaja

21.00 Peegelduspiknik

04.08 reede

8.00 Hommikusöök

8.45 Väljasõit 

9.00 Halliste raamatukogu. Halliste kultuurilugu

10:30 Väljasõit Hallistest

11.00 Ugala teatri külastus

12.00 Pidulik lõpulõunasöök

Sellesuvine suveseminar kätkeb endas mitmeid jalutuskäike – palume seda arvestada riietuse ja eriti jalanõude valikul!

Osavõtjatel palume registreeruda 30. juuniks 2017. Registreeruda saab SIIN.  Kohtade arv on piiratud!
Seminari maksumus: ERÜ liikmele 70.-  ja mitte ERÜ liikmele 90.- Küsimustega palume pöörduda Kadri Haavandi poole – kadrihaavandi@gmail.com

Lugupidamisega
ERÜ kooliraamatukogude sektsiooni juhatus

Posted in Määratlemata | Leave a comment

Aasta kooliraamatukoguhoidja 2016

Eesti Raamatukoguhoidjate Ühingu auhinna “Aasta kooliraamatukoguhoidja 2016” pälvis Kristel Kons Võru Kreutzwaldi koolist.

Foto autor Teet Malsroos

Kristel Kons on juba teist põlve raamatukoguhoidja, kes asus  30 aastat raamatukoguhoidjana töötanud isa jälgedesse. Ametit õppis ta Viljandis kahel korral, esmalt Kultuurikoolis ja hiljem Kultuurikolledžis lõpetades raamatukogunduse eriala. Töötades esiti külakogus , tundus pärast teiskordset lõpetamist, et on aeg edasi liikuda. Aastast 2001 sai Kristelist  Võru Kreutzwaldi Koolis raamatukoguhoidja.

  1. a sai Kristel Raamatukoguhoidja IV järgu kutsetunnistuse. On ERÜ liige.

Kristel Kons on oma kooli raamatukogus teinud silmapaistvat ja tulemuslikku tööd. Ta on suutnud luua vastrenoveeritud (2013) koolis hubase ja mõnusa, kaasaegse õpikeskuse, kus on väga hea valik õppe-ja ilukirjandust.

Kristel on innukas raamatute ja lugemise propageerija. Ta viib läbi huvitavaid raamatukogutunde ning nimetamisväärselt toredaid üritusi. Au sees on raamatukogu traditsioonilised üritused: tähistatakse lasteraamatupäeva, kus leitakse ikka võimalus meeles pidada tublisid lugejaid. Korraldatakse kohtumisi kirjanikega, viimati väisas kooli reisikirjanikust rändur Marko Kaldur koos koer Tähekiirega; peetakse ettelugemise päevi, kus lugemishuvi tekitajaid jagub  direktorist, personalist- lapsevanemateni.

Tihedas koostöös Võru lasteraamatukoguga saab Kristel võtta erinevaid rolle: informeerija, utsitaja, ettevalmistaja, toetaja, saatja ja ikka on kasu saajateks õpilased.

Kristel armastab oma tööd ja püüab olla maksimaalselt kasulik õpilastele ja õpetajatele. Väga hea on Kristeli koostöö kooli õpetajatega. Ikka leiab ta kiires tööpäevas aega tegeleda erinevate ürituste ettevalmistamise ja läbiviimisega, aitab koostada viktoriine, käia õpilasüritustel. Suurt tööd teeb Kristel õpilastega oskuste arendamiseks info leidmisel ja teatmeteoste kasutamisel. See tänuväärne töö on kandnud vilja: mitmel korral on Kristeli poolt ettevalmistatud kooli 6. klasside võistkondadel olnud võimalus osaleda TÜ Teaduskooli  poolt korraldavatel õpioskuste riiklikul võistlusel. 2015/2016 õa toimunud  XXI võistlusel saavutati I koht.

Kristel on Võrumaa kooliraamatukoguhoidjate sektsiooni aktiivne liige. Oma rikkalikke kogemusi raamatukoguhoidja töös jagab ta maakondlikel õppepäevadel teistele kooliraamatukoguhoidjatele, vajadusel korraldab ise teabepäevi. Kolleegidele raamatukoguhoidjatele on ta alati olemas, toetab oma läbimõeldud seisukohtadega meie tegemisi, on tihti meile eeskujuks ja innustajaks. Aitas aktiivselt ette valmistada 2016. a ERÜ kooliraamatukoguhoidjate sektsiooni suveseminari Võrumaal.

Kristel Kons on aktiivse eluhoiakuga positiivne inimene, kes oskab kuulata muresid, mida teinekord ei peakski kuulama. Ta särab nagu päike, on alati heatujuline ja naeratav ning seepärast on meeldiv raamatukokku tulla. Alati ei peagi mingeid suuri tegusid tegema. Piisab kui raamatukoguhoidja armastab oma tööd, hoolib oma lugejatest, on nende kõigi jaoks olemas ja see on tuntav kui astud sisse Võru Kreutzwaldi Kooli raamatukokku.

Teksti autor Luule Puusepp

Loe ka artiklit Võrumaa Teatajast – https://www.vorumaateataja.ee/60-uudised/16866-kreutzwaldi-kooli-raamatukoguhoidjat-kristel-konsi-tunnustati-aasta-kooliraamatukoguhoidja-auhinnaga

Posted in Määratlemata | Leave a comment

Kevadine teabepäev Tartus 2017

Lugupeetud kooliraamatukoguhoidjad!

Olete oodatud 10. aprillil 2017. a. Haridus- ja Teadusministeeriumi suures saalis (II korrus) toimuvale ERÜ kooliraamatukogude sektsiooni teabepäevale.

Teabepäeva kava

9:45  Registreerumine

10:00 Avasõnad

10:05  Võru maakondliku sektsiooni tegemised
            Maivi Liiskmann, Võru maakondliku sektsiooni esinaine

10.30  Biblioteraapia
            Maria Teiverlaur, Tartu Ülikooli isiksusepsühholoogia lektor

11.30  Tartu linnaraamatukogu laste- ja noorteosakonna tegemised
            Ädu Neemre, Tartu linnaraamatukogu laste- ja noorteosakonna juhataja

12:00  Lõuna

13:10  “Vaeslaps ja talutütar”
             Tartu Raatuse kooli näitetrupp “Aplaus”

13:40  Tulevik on lahti, kuid kellele?
            Hanna Simona Allas, Tartu Kivilinna kooli 9. klassi õpilane

14.00  Uut laste- ja noortekirjanduses
            Liis Pallon, Annelinna harukogu raamatukoguhoidja

15:00  Teabepäeva lõpetamine

Osavõtjatel palume registreeruda hiljemalt 05.04.2016. Registreeruda saab SIIN.

Osavõtumaks on 18 eurot (ERÜ liikmele soodushind 13 eurot), mis tasutakse arve alusel ülekandega peale teabepäeva. Teabepäeval osalemise korral väljastatakse tõend. Lõunasöök on hinna sees.

Küsimused: Kadri Haavandi,  kadrihaavandi@gmail.com

Lugupidamisega
ERÜ kooliraamatukogude sektsiooni juhatus

Posted in Määratlemata | Leave a comment

Kooliraamatukogud Õpetajate Lehes

2016. aasta raamatukogupäevade puhul ilmus Õpetajate Lehe vahel lisaleht, mis tutvustas kooliraamatukogude tegemisi.

Loe edasi Õpetajate Lehest:

Kohtumiseni kooliraamatukogus!

Posted in Määratlemata | Leave a comment

Suveseminar 2016 järelkaja

Selleaastane Eesti Raamatukoguhoidjate Ühingu kooliraamatukogude sektsiooni suveseminar toimus 3. – 5. augustil Võrumaal ning kandis pealkirja „Kirjanduslik Võrumaa“. Seminar keskendus, nagu nimigi aimu annab, just kirjandusele, lugemisele ja laste kirjanduse juurde toomisele ning andis kooliraamatukoguhoidjatele võimaluse tutvuda Võrumaa kandi kirjanduse ja kirjanike eripäradega. Ürituse eesmärgiks oli tutvustada ja koolitada raamatukoguhoidjaid Võrumaalt pärit kirjanike eluloo ja loomingu teemadel, mõistmaks nende mõju Eesti kirjandusele; õpetada kooliraamatukoguhoidjaid äratama lastes lugemishuvi, arendada nende lugemisharjumusi ja õpetada oskuslikult valima igale lapsele sobivat kirjandust; õpetada kirjanduse ja kirjandusteoste lõimimist teiste ainetega ehk kuidas kirjandusteoseid teistes ainetundides ning kooliraamatukogutöös ära kasutada. Vähemtähtis ei olnud ka võimalus kooliraamatukoguhoidjatel omavahel suhelda, luua sidemeid ja tutvusi, jagada ideid ja luua edasisi koostööplaane, mida suveseminar igal aastal ohtralt pakub, nii ka seekord.

Seminari alguspunktiks oli Võru Kreutzwaldi kool. Meie esimeseks esinejaks oligi antud kooli direktor Kaider Vardja, kes lisaks pikale kogemusele koolijuhi ja haridustemaatika lektorina on oma hariduselt just eesti keele ja kirjanduse õpetaja. Vardja tutvustas mitmeid toredaid ja erilisi lasteraamatuid, mida ta oma kogemuse põhjal soovitas ning mitme raamatu puhul ka leidis, et need on põhjuseta saanud liiga vähe tähelepanu, kuigi pakuvad lastele palju, näiteks Silversteini „Helde puu“, Nilssoni „Hüvasti, härra Muffin“ ja Walckeri „Siil Priidik tahab uut perekonda“, mis kõik tutvustavad lastele tähtsaid teemasid läbi toreda lastekirjanduse ja on abiks nii õpetajatele kui raamatukoguhoidjatele keeruliste teemade käsitlemiseks lastega.  Lisaks tutvusime ka Võru Kreutzwaldi kooli ja raamatukoguga ning kuulasime loengut algklasside ja kooliraamatukogu koostööst.

Järgmine kool, mille eluolu ja raamatukoguga tutvust tegime, oli Võru Gümnaasium. Seal rääkis meile ainetevahelisest lõimimisest Võru Täiskasvanute Gümnaasiumi eesti keele ja kirjanduse õpetaja Pille Kulberg, kes näitas erinevaid seoseid kunsti, kirjanduse, füüsika ja andragoogika vahel ning õpetas neid seoseid ära kasutades õppetööd põnevamaks muutma. Kulberg pani ka meid läbi tegema vahvat lugemisülesannet Kalevipoja teemal, mis andis sissevaate sellesse, kui erineva lähenemise kaudu saab kirjandusteoseid tutvustada ning ka õpilaste jaoks huvitavamaks muuta – antud korral näiteks Kalevipoja seotus nii erootika kui füüsikaga.

Esimese päeva õhtul tutvusime veel Rõuge Põhikooli ja Rõuge noortekeskusega. Koolimaja näitas ja oma tegemisi tutvustas direktor Toomas Raju, loomulikult külastasime ka raamatukogu. Rõuge valla tegemistest tuli meile rääkima vallavanem Tiit Toots, kes kõneles valla asutuste tihedast koostööst, valla eripäradest ja toredatest ettevõtmistest – ühena neist näiteks Rõuge eriline lähenemine kaasavale eelarvele, kus rahvas kogus ühiselt tervisetunde ning eesmärgi täitumisel teostas Rõuge vald hääletusel välja valitud enim meeldinud terviseinvesteeringu. Väga vahva idee, mis tasub pisemal skaalal adapteerimist ka koolides ja raamatukogudes –edendada oma kogukonnas või koolis liikumisharjumusi ja tervist, ka ühistegevusi, ühe põneva ühiselt valitud eesmärgi nimel.
Rõuge Noortekeskuses tutvustas noorsootööspetsialist Angelika Alström keskuse tegemisi ja ettevõtmisi, erinevaid projekte, millest osa võetakse ning koostööd koolidega.

Lõviosa seminari teisest päevast võttis enda alla kirjanduslik matk mööda Rõuge kihelkonda, mille käigus Võru Keskraamatukogu lasteosakonna juhataja Helle Laanpere tutvustas meile Võrumaalt pärit olulisi kirjanikke nagu Juhan Jaik, Julius Ungru, Artur Adson ja mitmed teised. Laanpere näol oli tegemist võrratu jutuvestja ja tohutu teadmistepagasiga, meile räägiti nii kirjanike elust ja lapsepõlvest, nende seotusest Rõuge ja Võrumaaga kui ka nende loomingust, selle eripärast ja mõjutustest, sekka muidugi mitmeid katkendeid ja luuletusi. Kirjandusliku ekskursiooni vältel külastasime Julius Ungru lapsepõlveradasid, Sänna kultuurimõisa ja seal asuvat erilist kogukonnakooli Leiutajate Külakool, Pähni kõlakoda ja Viitina raamatukogu, kus kuulasime Viitina mõisa legende ja suurilmadaamist mõisaproua Barbara Juliane von Krüdeneri elulugu – kes ka mitu omal ajal tuntud raamatut kirjutas! Me kohtusime kirjaniku ja muusikuna tuntud Lauri Sommeriga, kes meid lahkelt oma koju külla kutsus, rääkis oma elust ja loomingust ning mängis meile lausa pilli.

Teisel päeval käis meile ka Rajaleidja keskuseid ning erinevaid koostöövõimalusi koolide ja Rajaleidja ning ka kooliraamatukogude ja Rajaleidja vahel tutvustamas Võrumaa Rajaleidja keskuse juht Mereli Mändmets. Lisaks Rajaleidja keskuste töö, võimaluste ja Rajaleidja võrgustiku tutvustamisele julgustas Mändmets ka kooliraamatukoguhoidjaid küsimuste korral alati oma piirkonna Rajaleidja spetsialistide poole pöörduma, kes suudavad pakkuda konsultatsiooni, kuidas saaksime õpilastele paremini toeks olla.

Õhtusse mahtus veel ka rühmatöö, kohalik jutuvestja, line-tantsu õppimine ning peegeldusring. Rühmatöö „Kuidas noori lugema meelitada“ käigus lõime erinevaid kavandeid üritustest või teenustest, mis aitaksid just noori teises ja kolmandas kooliastmes lugemise ja raamatukogu juurde meelitada. Ideede, mida saab (vajadusel oma mugandustega) kasutada igas kooliraamatukogus, kirjeldused on varsti leitavad ERÜ kooliraamatukogude sektsiooni veebilehelt.
Kohalik jutuvestja Helju Kalme rääkis nii naljakaid kui ka liigutavaid lühilugusid, seejärel saime linetantsuansambli „Red Roses“ õpetusel selgeks kaks rivitantsu ning traditsiooniliselt korraldasime ka peegeldusringi, kus kõik suveseminaril osalejad said anda tagasisidet toimunud suveseminari kohta ning pakkuda ideid tuleviku tarbeks.

Kolmandal ja ühtlasi ka viimasel päeval pidas meile Rõuge kandi ajaloost ja kultuuriloost informatiivse loengu Vana-Võrumaa Kultuurikoja peavarahoidja Artur Ruusmaa ning taaskord oma koju kutsus meid külla lastekirjanik ja –luuletaja Grethe Rõõm. Saime äärmiselt sooja ja sõbraliku vastuvõtu osaliseks ning jalutuskäigu ajal looduskaunisse Ööbikuorgu peetud loengus kuulsime nii Rõõmu kirjanikuks saamise lugu, seotust raamatute ja raamatukogudega, inspiratsiooni leidmist kui ka Rõuge ja Ööbikuoru legende, sekka toredaid lasteluuletusi kirjaniku enda sulest. Rõuges aktiivse kogukonnaliikme ja fotograafina tuntud Rõõm on ka juuresoleva grupipildi autor. Loengu lõpus ootas meid ees tore üllatus – kõik kooliraamatukoguhoidjad said kingituseks Grethe Rõõmu raamatu „Raamatuvardjad. Tähtraamatu tagasitulek“.

Kokkuvõtteks võib öelda, et Rõuge ja Võrumaa kant on üks eriline koht, kust on pärit erilised inimesed ja nende eriline looming ning tänu suurepärastele kohalikele korraldajatele, kelle eesotsas Võru Täiskasvanute Gümnaasiumi raamatukoguhoidja Maivi Liiskmann, õnnestus meil kolmepäevase suveseminari käigus piiluda selle erilise kogukonna keskele ja kogeda suurt külalislahkust, õppida palju uut, viia oma raamatukogudesse kaasa ideid ja inspiratsiooni ning meenutada ja ammutada teadmisi Eesti kirjandusloos oluliste autorite kohta, kelle kodukandiks just seesama eriline Võrumaa.

Kadri Haavandi
Järelkaja ilmus ajakirjas Raamatukogu 5/2016

Posted in Määratlemata | Leave a comment

Üldhariduse õppevara ülevaade

Haridus- ja Teadusministeerium koostöös Innove ja töögruppidega koostas õppevara ülevaate, mille eesmärgiks oli saada pilt õppekava kaetusest kvaliteetse õppevaraga ja sinna juurde kuuluva materjaliga, leida arengukohad ja lüngad.

Vaatluse alla võeti nii paberväljaanded (õpikud, ülesannete komplektid, tööraamatud jm) kui ka digitaalselt kasutatavad materjalid (e-õpikud ja ülesanded, veebikeskkonnad, videod, simulatsioonid jm). Kaardistuse järeldusena võib öelda, et mitmes ainevaldkonnas on tervikkäsitlusest ja muutunud õpikäsitlust toetavast õppevarast, mis arendab digitaalset kirjaoskust.

Loe edasi:
Artikkel Õpetajate Lehes
Ülevaade üldhariduse õppevara kaardistusest

Posted in Määratlemata | Leave a comment

Sügisene teabepäev Tallinnas

Lugupeetud kooliraamatukoguhoidjad!

Olete oodatud 21. novembril 2016. a. Rahvusraamatukogu suures saalis toimuvale ERÜ kooliraamatukogude sektsiooni teabepäevale.

Teabepäeva kava

9:45 Registreerumine

10:00 Avasõnad

10:03 Levinumad vead RIKSi kasutamisel
            Meelis Lilbok, RIKSi programmeerija ja tugispetsialist

10:30  Kataloogimise A ja O
           Jane Makke, Eesti Rahvusraamatukogu peabibliograaf

11:00  Sõjapõgenikest lapsed Eesti koolides
           Mariann Rikka, Haridus- ja Teadusministeeriumi üldharidusosakonna peaekspert

12:00 Lõuna

12:45  HITSA ja repositooriumid
            Inga Kõue, HITSA sisutootmise valdkonna juht

13:40 Lasila põhikooli raamatukogu tegemised
           Kadi Prants, Lasila põhikooli raamatukoguhoidja

14:05 Võru Kreutzwaldi kooli raamatukogu tegemised
           Kristel Kons, Võru Kreutzwaldi kooli raamatukogu juhataja

14:30  Lõpusõnad ning aastaauhinna nominentide väljakuulutamine

Osavõtjatel palume registreeruda kuni 16. novembrini 2016.a. Registreeruda saab SIIN.

Osavõtumaks on 18 eurot (ERÜ liikmele 13 eurot), mis tasutakse arve alusel ülekandega peale teabepäeva. Lõuna on hinna sees!

Küsimused: Kadri Haavandi,  kadrihaavandi@gmail.com

Lugupidamisega
ERÜ kooliraamatukogude sektsiooni juhatus

Posted in Määratlemata | Leave a comment

Suveseminar 2016 Võrumaal!

 

ERÜ kooliraamatukogude sektsiooni suveseminar 3. – 5. august 2016

„Kirjanduslik Võrumaa“

03.08 kolmapäev

11.00-11.20 Kogunemine Võru Kreutzwaldi koolis

11.20 Võru Kreutzwaldi kooliga tutvumine

11.45 „Lapsed ja raamat“
Kaider Vardja, Võru Kreutzwaldi kooli direktor

12.45 Lõuna

13.45 Võru Gümnaasiumi külastus

14.30 „Ainetevaheline lõimumine läbi kunsti, kirjanduse, füüsika ja andragoogika“
Pille Kulberg, Võru Täiskasvanute Gümnaasiumi eesti keele ja kirjanduse õpetaja

16.30 Tutvumine ööbimiskohaga Rõuges

17.00 Sõit Rõuge Põhikooli

17.30 „Rõuge valla tegemised“
Tiit Toots, Rõuge vallavanem

18.15 Õhtusöök

19.15 Tutvumine Rõuge Noortekeskusega

20.30 Tagasi ööbimispaigas

 

04.08 neljapäev

8.00 Hommikusöök

9.30- 15.00 Kirjanduslik reis mööda Rõuge kihelkonda
Helle Laanpere, Võru Keskraamatukogu Lasteosakonna juhataja

Täpsemad tegevused ja paigad:
Sänna kultuurimõis ja valmiv kultuurilooline matakarada ning koolimaja
Kohtumine kirjanik Lauri Sommeriga
Pähni Kõlakoda
Julius Ungru lapsepõlverajad
„Viitina mõisa legendid“ ja lõuna
Juhan Jaigi Kaarnakivi ja Jaan Krossi mälestuste jälgedes
Orelimeistrite Kriisade mälestuskivi
Suur Munamägi ja Kunderi kivi
(Reisi keskel toimub ka lõunasöök)

15.00 Tagasisõit Rõugesse

16.00 „Koostöövõimalused Rajaleidja keskustega“
Võrumaa Rajaleidja Keskuse spetsialist

17:00 Rühmatöö „Kuidas noori lugema meelitada?“

19:00 Peegelduspiknik koos õhtusöögiga. Külla tuleb kohalik jutuvestja Helju, võimalus õppida line-tantsu.

 

05.08 reede

8.00 Hommikusöök

9.00 „Ööbikutest viikingite ja vesioinani“
Artur Ruusmaa, Vana-Võromaa Kultuurikoja peavarahoidja

11.00 „Kaasaegne lastekirjandus“
Grethe Rõõm, kirjanik

12.30 Lõpulõunasöök

13:30 Kojusõit

Nii õhtuti kui hommikuti on võimalus käia suplemas!

Aitäh kõikidele registreerujatele! Kohad on täis.

Osavõtjatel palume registreeruda 30. juuniks 2016. Registreeruda saab SIIN.  Kohtade arv on piiratud!
Seminari maksumus: ERÜ liikmele 70.-  ja mitte ERÜ liikmele 90.- Küsimustega palume pöörduda Kadri Haavandi poole – kadrihaavandi@gmail.com

Lugupidamisega
ERÜ kooliraamatukogude sektsiooni juhatus

Posted in Määratlemata | Leave a comment

Lexuse uus kampaania toetab kooliraamatukogusid

Lexus kingib sajale Eesti kooliraamatukogule komplekti väärtuslikke populaarteaduslikke raamatuid kogumaksumusega 10 000 eurot. Kahe kuu jooksul saavad esimesed sada Lexuse hübriidautoga proovisõidu teinud inimest valida ise kooli, millele nemad soovivad raamatukingituse teha.

Lexuse idee aidata kooliraamatukogusid sündis teadmisest, et rahalised võimalused soetada õpilasi tõeliselt köitvaid ja arendavaid raamatuid, mis jäävad kohustusliku kirjanduse nimekirjast välja, on piiratud.

“Eesti kooliraamatukogudel on täita ühiskonnas väga oluline ülesanne inspireerida noori lugema raamatuid, mis avardavad teadmisi ja annavad tugeva aluse leidliku meele kujunemiseks. Meie eesmärk on aidata kaasa selle ülesande täitmisele, kinkides omalt poolt populaarteaduslikku kirjandust, mis suudab edukalt konkureerida uute tehnoloogiliste meediumitega,” kommenteeris alanud hübriidautode raamatukampaaniat Toyota Balticu Lexuse ärivaldkonna juht Andres Aguraiuja ja lisas: “Kaasaja kooliaamatukogusid ja Lexuse hübriidtehnoloogiat ühendavad väärtused nagu uuendusmeelsus ja avatud mõttemaailm. Samad väärtused ning Lexuse ja Lexuse klientide soov aidata täiendada kooliraamatukogude kollektsioone ning seeläbi kinnistada Eesti noorte armastust raamatute vastu, on kaks kuud kestva hübriidautode proovisõidukampaania lähtepunkt. Nii lastekirjanduse eksperdid kui meie kliendid, Lexuse hübriidautode omanikud, kiitsid mõtte heaks ja on valmis noortele oma isiklikke raamatusoovitusi andma.”

Lastekirjanduse keskuse lugejateeninduse juhataja Anne Kõrge vastab küsimusele, kas Eesti lapsed piisavalt loevad, jaatavalt. “Eriti, mis puudutab esimest kooliastet, esimesest neljanda klassini. Edasi tuleb õpilaste ellu juba palju muud huvitegevust ja ka kaasaegsed tehnilised vidinad köidavad noori enam. Probleem laste lugemise osas Eestis on aga selles, et uus lasteraamat ei jõua lasteni. Ja jälle on küsimus rahas. Paljudes raamatukogudes ei ole aasta jooksul ostetud mitte ühtegi head ja lastele huvipakkuvat raamatut,” sõnas Anne Kõrge.

Raamatute komplekt, mis igale kooliraamatukogule kingitakse, on selline:
“Valguse värviline Maailm”, Tiit Kändler, AS Ajakirjade Kirjastus 2013
“Keemilised elemendid”, Theodore Gray, AS Ajakirjade Kirjastus 2014
“Imepärane Eesti loodus”, Rita Mets, AS Ajakirjade Kirjastus 2014
“Õpilase teaduse etsüklopeedia”, Inglise keelest tõlkinud Kalle Klein ja Piret Frey, Kirjastus Varrak 2015
“Õpilase etsüklopeedia”, Inglise keelest tõlkinud Helje Heinoja ja Virgo Siil, Kirjastus Varrak 2013

Eesti Raamatukoguhoidjate Ühingu juures tegutseva kooliraamatukoguhoidjate sektsiooni juhataja Kadri Haavandi kommenteeris raamatute kinkimise initsiatiivi nii: „On alati väga kiiduväärt, kui keegi pöörab tähelepanu kooliraamatukogudele. Kahjuks on paljud kooliraamatukogud tõepoolest olukorras, kus riigi toetusest piisab vaevu vajalike õppematerjalide soetamiseks ning raha uudis- ega teabekirjanduse soetamiseks ei jätku. Erinevate meediumite rohkuse juures on raamat siiski lastele olulisel kohal ja on väga kurb, kui kooliraamatukogul ei ole lapsele pakkuda teost, mis vastaks tema soovidele. Usun, et vahvad populaarteaduslikud raamatud, mis Lexuse kampaania kaudu leiavad tee kooliraamatukogudesse, pakuvad nii mõnelegi uudishimulikule lapsele vastuseid tema küsimustele, õpilastele abi uurimis- ja loovtööde kirjutamisel ning muidugi aitavad kooliraamatukogude fonde kaasaegsena hoida.“

 

Posted in Määratlemata | Leave a comment